زندگینامه و آثار میرزا محمد بهرامی دشتکی (1301ـ1362)

زندگینامه و آثار میرزا محمد بهرامی دشتکی

زندگینامه و آثار میرزا محمد بهرامی دشتکی

 (خوشنویس،شاعر و شاهنامه خوان کشوری)

 

bahrami4

    میرزامحمدبهرامی دشتکی ،خوشنویس، شاعر و شاهنامه خوان برجسته بختیاری، در سال ۱۳۰۱ ه.ش. در دشتک متولد گردید. پدرش ملاعلی بنده، از مکتبداران معروف دشتک و استاد دوران کودکی پژمان بختیاری بود (پژمان در خاطرات خود به این موضوع اشاره کرده است) و مادرش از سلسله سادات (خواهرسیدابوطالب) بود.

   بنابه گفته بسیاری از بزرگان دشتک، میرزامحمد شخصیتی ادیب، سخنور و نویسنده ای چیره دست بود. در هنرخوشنویسی دستی توانا داشت و به انواع خط از جمله نستعلیق، ثلث، نسخ و… تسلط داشت. برخی آثار خوشنویسی وی و بسیاری از اسناد دشتک که توسط او نگارش یافته است، در دسترس است. وی همچنین از شاعران قدیم دشتک بود و اشعار زیبایی سروده است اما متاسفانه مقدار کمی از آثار شعری او باقیمانده است. در هنر نقاشی و مینیاتور نیز دستی داشته است.

   میرزامحمد بهرامی در آن روزگار از شاهنامه خوانان معروف بختیاری و کشوری به شمار می رفت که با صوت زیبا و بیان گیرا شاهنامه خوانی می کرد. در سال ۱۳۵۴با دعوتی که از وی کردند در کنگره ملی فردوسی، در طوس شرکت نمود و به شاهنامه خوانی پرداخت. «دکتر انجوی شیرازی از ادبای برجسته کشور و از مسئولان کنگره شاهنامه خوانی» در همین خصوص مکاتباتی با وی داشت و از او تجلیل نمود (نامه دکتر انجوی شیرازی موجود است).

   وی همچنین در آن زمان معلم قرآن و مداح اهل بیت (ع) بود. در ایام سوگواری محرم با صدای زیبایی که داشت در مسجد دشتک نوحه خوانی می کرد. او در طرح کمیته ملی مبارزه با بیسوادی که در دهه  ۴۰ در دشتک برگزار می شد به عنوان معلم بزرگسالان فعالیت داشت و در همان مکان کلاس های آموزش قرآن هم برگزار می کرد و در محافل و مجالس قرآن خوانی به عنوان قاری برجسته حضور موثر داشت. میرزامحمد بهرامی در سال ۱۳۶۲ در روستای دشتک دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود شتافت.

از اشعار اوست:

 من شیفته ی خُلـق نکویـت گشتم      یکتـا گهــرا  به جستجـویــت  گشتم

 از چشمه عدل  و داد  نوشیدی آب     ای مشک خُـتَن مست زبویت گشتم

نمونه هایی از آثار وی(برای دیدن عکس ها به اندازه واقعی بر روی عکسها کلیک کنید):

 bahrami

bahrami3

 

bahrami1

 

bahrami2

انجمن ادبی پژمان بختیاری

نوشته شده توسط مدير سايت در پنج شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۱ ساعت ۸:۵۴ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  مطالب بسیار جالبیه.
  با مطالعه ی مطالب مختصری که پیرامون شرح حال ،آثار و زندگینامه ی این بزرگان آورده اید به چند نکته پی بردم :
  ۱- دشتک در بین سایر بلاد بختیاری ذخایر فرهنگی بیشتر و قابل توجهی دارد.
  ۲- این سئوال برایم پیش اومد که گویا امروزه در دشتک یک انقطاع فرهنگی بوجود آمده و خط و سلسله ی این نخبگان در سالهای اخیر در دشتک یک مرتبه به پایان رسیده ، درصورتی که با گذشت زمان و همه گیر شدن سواد و ایجاد مدارس در دشتک بی تردید باید امروزه به مراتب افراد شاخص و مطرح در سطح ملی و کشور بیش از اینها می داشت ولی متاسفانه روند معکوس بوده، این روند پس گرایی چه دلایلی دارد؟ افراد دلسوز و آشنا به فرهنگ در دشتک بایستی ریشه یابی و در حل موانع تلاش کنند.
  ۳ – اشعار این بزرگان در بیرون از مرزهای کشور هم طرفدار دارد، بطوریکه شعر دودکش پژمان را یک خواننده ی تاجیک با آواز دلنشینی خوانده است.

  [پاسخ]

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.