نام و نشان شیطان از صداوسیمای چهارمحال و بختیاری میرود

نام و نشان شیطان از صداوسیمای چهارمحال و بختیاری میرود
nf00007073-1نام و نشان شیطان از صداوسیمای چهارمحال و بختیاری میرود


به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، اخیراً مسئولان شبکه استانی صداوسیمای چهارمحال و بختیاری (با نام “جهان بین” و علامت “تک چشم جهان بین”) اعلام کرده اند قصد تغییر نام و لوگوی این شبکه را دارند.

این شبکه استانی، با پخش یک زیرنویس از علاقه مندان خواسته است نام و لوگوی پیشنهادی خود را به ایمیل روابط عمومی این سازمان به نشانی ravabet@chb.irib.ir ارسال نمایند.

به گزارش ایبنانیوز، “جهان بین” نامی است که بعنوان نام شبکه استانی صداوسیمای چهارمحال و بختیاری انتخاب شده است. گفته میشود نام این شبکه برگرفته از کوهی به همین نام در استان چهارمحال و بختیاری است. ولی این نام قله، حتی برای اهالی استان چهارمحال و بختیاری آشنا نبوده و نامأنوس است و آرم (علامت) این شبکه نیز بطرز تعجب آمیزی فاقد مؤلفه های بومی استان می باشد. هر کارشناس فرهنگی آشنا با فرهنگ استان چهارمحال و بختیاری، در همان نگاه اولیه، انتخاب نام و طراحی آرم این شبکه تلویزیونی را، به علت عدم تجانس با فرهنگ بومی استان و عدم امکان برقراری ارتباط فرهنگی و نمادشناسی با اهالی این خطه، یک اشتباه ارزیابی خواهد کرد.

بسیاری از کارشناسان و دلسوزان فرهنگ استان چهارمحال و بختیاری معتقدند اگر نام و نماد شبکه استانی از میان نام ها و نمادهای فرهنگی “آشنا و همه فهم” همچون کوهرنگ، زاگرس، زردکوه و… انتخاب می شد، اعتمادسازی سریعتر و قوی تری بین مردم استان و این شبکه تلویزیونی صورت می گرفت. با توجه به اینکه بیشتر اهالی ایران و جهان، استان چهارمحال و بختیاری را به عنوان ذخیره گاه معنوی و انسانی فرهنگ کوچ باستانی ایل بختیاری می شناسند، بی شک استفاده از نام و نمادهای مرتبط با این فرهنگ، می توانست اعتماد مردم درون و بیرون استان را بخوبی جلب نماید.

گفتنی است کارکنان و مدیریت شبکه محلی صداوسیمای استان چهارمحال و بختیاری، در سالهای اخیر تلاش کرده تا عقب ماندگی ها به ویژه در “برنامه سازی با در نظر گرفتن مختصات فرهنگی منطقه” را جبران کند ولی به زغم نخبگان، هنوز در بخش مهمی از تولیدات این شبکه شاهد “بی اعتنایی به ظرفیت عظیم فرهنگی ساکنان بومی این منطقه”، هستیم؛ امری که همواره مورد انتقادات هنرمندان و کارشناسان مستقل بوده است.

نوشته شده توسط مدير سايت در پنج شنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۴:۰۱ ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.