تاریخچه ی شکل گیری دشتک

بر پایه ی مطالعات به عمل آمده شکل گیری دشتک، منتج از عملکرد و تأثیر مجموعه ای از عوامل درونی اعم از طبیعی و اجتماعی و اقتصادی، کالبدی و فرهنگی و فرآیندهای مؤثر بیرونی نظیر شرایط تاریخی و تصمیمات سیاسی-اداری بوده است. بطوریکه دسترسی ساکنان اولیه روستا به اراضی مطلوب زراعی، منابع آب جاری در پایین دست و چشمه های موجود در محدودهء ش، دسترسی به ایلراه های عشایری ( که اسپید یا همان کوه سفید و هزار چمه) و نزدیکی به امامزاده حلیمه خاتون در روستای سرپیر از مهمترین انگیزه های استقرار ساکنان اولیه ی روستا در مراحل اولیه ی شکل گیری آن بوده است.

با گذشت زمان و امکان به زیر کشت آوردن گستردهء اراضی مطلوب پایین دست، گسترش و رونق اقتصاد روستا بواسطهء حضور تعداد کثیری از اهالی آن در کشورهای حوزهء خلیخ فارس و بویژه کشور کویت، افزایش جمعیت روستا و پدیدآمدن نیازهای تازه و متعاقب آن  با پیچیده تر شدن تکنیک و روابط تولید ، بروز فرصت های نو از مهمترین علل رشد و گسترش بافت فیزیکی و توسعه تدریجی روستا در مراحل بعدی آن بوده است.

ضمن آنکه اسکان تدریجی عشایر کوچرو در حاشیهء جنوب شرق روستا در گسترش و تکوین روستا بی تأثیر نبوده است. در این میان بهره مندی روستا از خدمات رفاهی و زیربنایی بواسطه ی شرایط مطلوب محیطی و اجتماعی روستا و موقعیت عملکردی آن در سطح ناحیهء پشتکوه و بخش بازفت از شهرستان چلگرد زمینه ی توسعه ی روستا در سال های اخیر را فراهم آورده است.

 http://mandir-dashtaki.blogfa.com/

نوشته شده توسط مدير سايت در سه شنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۱ ب.ظ

۲ نظر

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  دوست عزیزبهتره درمورددشتک ونحوه تشکیل این مکان بیشترتوضیح بدید.
  و در مورد مهاجرپذیربودنش بیان کنید…

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۲ ۳:۵۳ ب.ظ:

  Comment ranked below threshold. It may be inappropriate or offensive. Click here to view it

  [پاسخ]

 2. 0

  وا شانازی (افتخار) لینک ویذیت
  lisk.blogfa.com

  [پاسخ]

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.